Pupils
We have 280+ pupils from a wide range of families and backgrounds.
Staff
Senior Leadership Team
Tim Kuipers: Principal (principal@acs.school.nz)
Margaret Butler: Deputy Principal, Head of Primary (m.butler@acs.school.nz)
Edria Murray: Deputy Principal, Head of Secondary (e.murray@acs.school.nz)
Office Staff
Nikki Brandsma (office@acs.school.nz)
Linda Holland (office@acs.school.nz)
Heather Salton (bursar@acs.school.nz)
Primary Teachers
Secondary Teachers
Support Staff
Tim Kuipers: Principal (principal@acs.school.nz)
Margaret Butler: Deputy Principal, Head of Primary (m.butler@acs.school.nz)
Edria Murray: Deputy Principal, Head of Secondary (e.murray@acs.school.nz)
Office Staff
Nikki Brandsma (office@acs.school.nz)
Linda Holland (office@acs.school.nz)
Heather Salton (bursar@acs.school.nz)
Primary Teachers
- Room 6 - New Entrants - Mrs Caitlin Francke (c.francke@acs.school.nz)
- Room 7 - Year 1-2 - Michelle Steenkamp (m.steenkamp@acs.school.nz)
- Room 5 - Year 1-2 - Debbie Kitshoff (d.kitshoff@acs.school.nz)
- Room 3- Year 3-4 - Ariel Ampado (a.ampado@acs.school.nz)
- Room 4 - Year 3-4 - Yolanda Williams (y.smith@acs.school.nz)
- Room 15 - Year 5-6 - Peta-Ann Ross (p.ross@acs.school.nz)
- Room 14 - Year 5-6 - Lyndon Clark (l.clark@acs.school.nz)
- Release
- Year 1-2 - Karyn Cochrane (k.cochrane@acs.school.nz)
- Year 3-4 - Ruth Hill (r.hill@acs.school.nz)
- Specialist Teacher - Sharon Bailey (s.bailey@acs.school.nz)
Secondary Teachers
- Year 7-8 Home Room - Anne Gilbert (a.gilbert@acs.school.nz)
- Year 7-8 Home Room - Ryan Nelson (r.nelson@acs.school.nz)
- Year 9 Home Room - Maryke Blignault (m.blignault@acs.school.nz)
- Year 10 Home Room - Jolene Senekal (j.senekal@acs.school.nz)
- Year 11 Home Room - Karen Strijbis (k.strijbis@acs.school.nz)
- Year 12-13 Home Room - Tim Dunn (t.dunn@acs.school.nz)
- Darren Butler (d.butler@acs.school.nz)
- Hilary Arnold (h.arnold@acs.school.nz)
- Fiona Ward (f.ward@acs.school.nz)
- Delia Fox (d.fox@acs.school.nz)
- Rebekah Proffit (r.proffit@acs.school.nz)
Support Staff
- Naomi Drye
- Elizabeth Stack
- Laura Banks
- Leanne Stewart
Board of Trustees
Joyce Stowell (chairperson, parent elected representative)
Harry Stanway (deputy chairperson, parent elected representative)
Chris Hannan (proprietor representative)
David Bayne (proprietor representative)
Ryan Nelson (staff representative)
Julie Wightman (parent elected representative)
Narieta Tabuadigitaki (seconded representative)
Jan Steenkamp (student representative)
Tim Kuipers (principal)
Harry Stanway (deputy chairperson, parent elected representative)
Chris Hannan (proprietor representative)
David Bayne (proprietor representative)
Ryan Nelson (staff representative)
Julie Wightman (parent elected representative)
Narieta Tabuadigitaki (seconded representative)
Jan Steenkamp (student representative)
Tim Kuipers (principal)